Miejsce po uszkodzeniu skóry, tkanki podskórnej a także tych wewnętrznych tkanek jak powięź czy mięśnie. Często przy powierzchownym uszkodzeniu skóry powstaje rana, która po pewnym czasie znika i jest niewidoczna. Wygląd blizny zależy od typu urazu tkanek – oparzenia, przekłucia, cięcie, czy rozerwanie. Blizny mogą być płaskie, grube, wystające, jasne, żywo czerwone czy też bolesne w dotyku.
Blizny powstają na skutek narastania tkanki łącznej w miejscu uszkodzenia skóry. Tkanka ta jest bogata w kolagen. W przypadku blizn po uszkodzeniach w trakcie cięć operacyjnych bądź innych głębokich blizn, powinno się stosować terapię która odpowiednio „układa” nagromadzający się kolagen blizny.
Blizny, szczególnie te w jamie brzusznej i podbrzuszu (np. po cięciu cesarskim czy wyrostku robaczkowym) są jak „supeł” na elastycznie pracującej taśmie mięśniowej naszego ciała. Nie pozwalają na sprawną pracę taśm mięśniowych, przez co mogą powodować inne dolegliwości, niekiedy oddalone od samej przyczyny (blizny). Przykładem mogłaby być osoba z blizną po usunięciu wyrostka robaczkowego, z bólem kręgosłupa szyjnego – blizna miała wpływ na postawę częściej zgięciową, w związku z bolesnością i „rwaniem” blizny przy ruchach wyprostnych tułowia.
Jak leczyć?
W terapii z blizną powinno się dążyć do jej równomiernego zagojenia a także elastyczności. Elastyczność blizny nie powinna ograniczać ruchów w stawach i pracy mięśni. W przypadku świeżej blizny: należy odczekać, aby blizna była jednolita po zdjęciu szwów. Następnie delikatnie modelować ją, zbliżać jej brzegi i przesuwać całościowo z tkankami skóry i tkankami podskórnymi.
W przypadku blizn starszych: wykonuje się liczne terapie zmiękczające zgrubiałą, przerośniętą tkankę t.j. ultradźwięki, laseroterapia, jonoforeza a także masaż mobilizacyjny tkanek, przekrwienny, rozciągający oraz przesuwanie blizny tak, aby poruszała się po ciele, jak reszta skóry. Ważne jest zlikwidowanie zrostów trzymających bliznę w jednym miejscu. Szczególnie ważne jest to w przypadku głębokich blizn pooperacyjnych.
Dodatkowo dobre rezultaty w kształtowaniu i modelowaniu tkanek blizny ma Kinesiology Taping – jest uzupełnieniem mobilizacji wykonywanej przez terapeutę, ponieważ może rozluźniać i modelować tkanki 24 godziny na dobę.