Plastry Kinezjology Taping
Kinesiology Taping polega na oklejeniu wybranej części ciała (mięśni lub stawów) specjalnym plastrem. Twórcą tej metody jest japoński chiropraktyk Dr Kenzo Kase. Metoda ta była stosowana przez wiele lat jedynie w Korei i Japonii a w Polsce istnieje od 2004 roku. Taping ma doskonale zastosowanie w sporcie i rehabilitacji. Aplikacja plastra zmniejsza patologiczne napięcie mięśni, poprawia (ułatwia) ich funkcję, usprawnia mikrokrążenie, aktywuje system limfatyczny zmniejszając obrzęki, wspiera funkcję stawów i zmniejsza ból.
Dzięki tej metodzie możliwe jest osiągniecie doskonałych rezultatów poprzez działanie sensoryczne plastrów kinesiology tape, które mają właściwości zbliżone do naszej skóry. Plastry są wykonane z bawełny pokryte akrylem medycznym. Są wodoodporne, przepuszczają powietrze, utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni. Jest kilka metod oklejania mięśni i stawów, wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Stosuje się techniki, mięśniową, limfatyczną, więzadłową, funkcjonalną, powięziową, oscylacyjną i korekcji powięziowej. Plaster kinesiology tape można stosować w:
- fizjoterapii,
- walce z bólem, obrzękami,
- w terapii blizn,
- w sporcie,
- u kobiet w ciąży,
- zaburzeniach neurologicznych,
- terapii pooperacyjnej,
- w ortopedii,
- pediatrii,
- i wielu innych.
Kinesjology taping daje doskonałe efekty się w: rwie kulszowej, rwie udowej, lumbago, cieśni nadgarstka, łokcia tenisisty, łokcia golfisty, w obrzękach limfatycznych, w bólach odcinka szyjnego, bólach kolan, w celu lepszej stabilizacji stawów lub w celu odciążenia stawu i w bólach kręgosłupa u kobiet w ciąży.
Zalety Kinesiology Tapingu:
- jest dobrze akceptowany przez pacjentów,
- działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej,
- efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu,
- nie wyklucza stosowania innych form terapii.